درباره گروه مــالی دانایان

با اطمینان سرمایه‌گذاری کنید

شرکت گروه مالی دانایان (سهامی عام) در سال ۱۳۸۳ با مالکیت بخش خصوصی و با هدف توسعه‌ی فعالیت در بازارهای مالی تأسیس شده‎‌است.
سرمایه ثبتی گروه مــالی دانایان در حال حاضر دو هزار میلیارد می‎باشد و از مصادیق هلدینگ‎‌های مالی محسوب می‎‌شود.
موضوع فعالیت شرکت در حال حاضر، طبق مفاد اساسنامه به شرح زیر تعریف شده‎‌است:
سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رأی با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص تحت کنترل یا اشخاص تحت کنترل واحد، کنترل شرکت، مؤسسه یا صندوق سرمایه‌پذیر را در اختیار گرفته یا در آن نفوذ قابل‌ملاحظه یابد و شرکت، مؤسسه یا صندوق سرمایه‌پذیر (اعم از ایرانی یا خارجی) در زمینه یا زمینه‌های زیر فعالیت کند:
ارائه خدمات مالی از جمله تامین سرمایه، سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری، کارگزاری، پردازش اطلاعات مالی، ارائه خدمات واسطه‌گری مالی از جمله بانک، موسسات مالی و اعتباری، بیمه، لیزینگ و صرافی .
تأمین منابع مالی اشخاص حقوقی سرمایه‌پذیر از منابع داخلی شرکت یا از طریق سایر منابع از جمله اخذ تسهیلات بانکی به نام شرکت یا شخص حقوقی سرمایه‌پذیر با تأمین وثیقه یا تضمین بازپرداخت از طریق شرکت یا بدون تأمین وثیقه یا تضمین بازپرداخت؛ تدوین سیاست‌های کلی و راهبردی و مدیریتی اشخاص حقوقی سرمایه‌پذیر؛
ارائه خدمات مرتبط با بازار اوراق بهادار از جمله:
-پذیرش سمت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری؛
-تامین مالی بازارگردانی اوراق بهادار؛
-مشارکت در تعهد پذیره‌نویسی اوراق بهادار
-تضمین نقدشوندگی، اصل یا حداقل سود اوراق بهادار
-سرمایه‌گذاری و خرید سهام و اوراق بهادارِ سایر شرکت‌ها و ایجاد هر نوع شرکت و شخصیت حقوقی از جمله بانک و بیمه، مؤسسات مالی، اعتباری و کارگزاری پس از اخذ مجوز‌های لازم از مراجع ذیربط.
سرمایه‌‌گذاری مستقل و یا با مشارکت دیگران به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در بازار‌‌های مالی و یا در طرح‌ها و پروژه‌‌های ساختمانی، صنعتی، معدنی و غیره. مبادرت به خرید و فروش، تحصیل اموال منقول و غیرمنقول، مصالح، تجهیزات راه و ساختمان و ماشین‌‌آلات صنعتی.

danayan banner

بیانۀ مأموریت گروه مــالی دانایان

نهادهای مالی به همراه بازارها و ابزارهای مالی از اجزای تشکیل‌دهنده نظام مالی به شمار می‌روند و حضور فعال و قانونمند آن‌ها در بازار می‌تواند نویدبخش نظام مالی قوی و کارآمدی باشد. از آنجا که نهادهای مالی از یک سو مبدع و مبتکر ابزارهای مالی جدید، شیوه‌های نوین تأمین مالی و معاملات در بازار سرمایه می‌باشند؛ و از سوی دیگر با به کارگیری و گسترش استفاده از ابزارهای مالی گوناگون موجبات رونق و توسعه بازار را فراهم می‌آورند، به تعبیری این نهادها محور اصلی و موتور محرکه نظام مالی تلقی می‌شوند. بازار سرمایه به عنوان زیرسیستم بخش مالی اقتصاد در کنار بازار پول کارکرد بسیار مهمی در توسعه فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد شرایط مطلوب اقتصادی در کشورهای مختلف دارد. بازار سرمایه از ارکانی شکل گرفته که نقصان در هر رکن آن، این بازار را از رسیدن به اهداف خود باز می‌دارد. عموم افراد جامعه، حتی گروهی از متخصصان، بورس اوراق بهادار و به ویژه معاملات سهام در آن را نماد اصلی بازار سرمایه می‌دانند، در حالی که وقتی از «بازار سرمایه» سخن می‌گوییم نه تنها بازارهای مختلفی از جمله بازار سهام، بازار مشتقه‌ها و بازار اوراق بدهی در نظر است، بلکه به بازیگران اصلی آن یعنی نهادهای مالی هم اشاره داریم. این بازارها محل معامله ابزارهای مالی (اوراق بهادار) مختلف از جمله سهام، ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی هستند، و نهادهای بازار شامل کارگزاران، شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تأمین سرمایه، بازارگردانان، مؤسسات رتبه‌بندی اعتباری، شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی، مشاوران سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌های مالی می‌باشند.

یکی از اهداف مهم سیاست‌گذارانِ بازارهای سرمایه، تلاش در جهت ارتقای کارایی، شفافیت بازار و سهولت دسترسی به خدمات قابل ارائه در این بازار می‌باشد، به طوری که سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار، حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، تضمین عدالت و کارایی در بازارها را جزء اهداف اساسی نهاد ناظر بر این بازارها ذکر می‌کند. نهادهای فعال در این بازار می‌باید ضمن تعقیب اهداف سودآوری خود، هدف‌های بالا را نیز دنبال کنند. لزوماً بین مسئولیت اجتماعی و مسئولیت مالی نهاد مالی بده – ‌بستانی (توازی) وجود ندارد و هر دو مسئولیت ممکن است یک‌جا جمع ‌شود. مطالعات اخیر در عرصه مسئولیت بنگاه‌های بیانگر آن است که بحث از این بده ـ بستان نادرست است و می‌توان به واقع از مسئولیت اجتماعی بنگاه سخن راند و در عین حال ارزش سهام را برای سهامداران افزایش داد. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد در بازه زمانی ده ساله، شرکت‌های علاقه‌مند به اهداف اجتماعی، و پیگیر شفاف‌سازی و ارتقای کیفیت رفاه نیروی کار، به مراتب بهتر از نرخ شاخص‌های بورس، یعنی بهتر از متوسط بازدهی شرکت‌ها، نرخ بازده کسب کرده‌اند. غیر از مطالعات تجربی، مطالعات موردی شرکت‌های با سرمایه‌گذاری بالاتر در حوزه‌های مسئولیت اجتماعی نیز بیانگر آن است که این سرمایه‌گذاری‌ها طی دوره زمانی طولانی در مجموع ارزش را برای سهامداران بالا برده‌است. بنابراین، طبق یافته‌های این مطالعات، ادعای تضاد بین مسئولیت مالی و اجتماعی بنگاه را نادرست می‌دانند و شواهد بسیاری حاکی از آن است که قبول مسئولیت اجتماعی و پذیرش حقوق همه ذینفعان در بازار در مواردی متعدد با سودآوری مالی همراه است.

گسترش روزافزون بازارهای مالی منجر به تنوع ابزارهای مالی و در نتیجه تنوع شرکت‌ها و مؤسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی شده‌است. بسیاری از این مؤسسات تنها در یک یا چند حوزه خدمات ارائه می‌کنند و طبعاً هیچ نهادی به تنهایی پاسخ گوی تمامی نیازهای مشتریان نمی باشد؛ مشتریان، به ‌ویژه مشتریان عمده، مجبورند برای رفع نیازهای خود به چندین مؤسسه و شرکت مالی مراجعه کنند. در چنین شرایطی، وجود نهادی که بتواند تمامی خدمات مالی بازارهای‌ مالی را یک جا ارائه دهد، مغتنم است و حتی ضروری به شمار می‌آید.

براساس بند ۲۲ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ۱۳۸۴، هلدینگ مالی شرکتی است که با سرمایه گذاری در شرکت سرمایه‌پذیر جهت کسب انتفاع، آن قدر حق رأی کسب کند که برای کنترل عملیات شرکت، هیأت ‌مدیره آن شرکت را انتخاب کند یا در انتخاب اعضای هیأت‌ مدیره مؤثر باشد. گروه مالی دانایان نیز در نظر خدماتی چون معاملات انواع اوراق بهادار، صندوق‌های سرمایه گذاری، سبدگردانی، مشاوره سرمایه‌گذاری، و خدمات بیمه (به‌‌ویژه بیمه عمر که به فعالیت بازار سرمایه مرتبط تر است) و خدمات ارزی را تحت نام تجاری واحد به مشتریان حقیقی و حقوقی ارائه دهد

اعضای هیئت‌مدیره دانایان

نائب رئیس هیئت‌مدیره

احمد اشتیاقی

رئیس هیئت‌مدیره

سیدحسین میری

مدیرعامل

بابک جهان آرا

عضو هیئت‌مدیره

احمد ساعی

عضو هیئت‌مدیره

فرهود صابری

عضو هیئت‌مدیره

حسین خزلی

cropped-mohr-1-e1604678461428-2.png

آدرس : تهران ، خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز شمالی، کوچه زاینده‌رود غربی، پلاک ٣

کد پستی : ۱۹۹۱۶۳۴۴۱۳ 

نظرها و پیشنهاد های خود را با ما در میان بگذارید.

شماره تماس:
ایمیل:

info@Danayan.com